Historia Wspólnoty

Historia Wspólnoty

Ośrodek Spotkań Małżeńskich w Jaworznie Diecezji Sosnowieckiej

Spotkania Małżeńskie w Polsce

Spotkania Małżeńskie są założonym w Polsce międzynarodowym ruchem, mającym na celu promowanie dialogu jako drogi duchowej, przede wszystkim w małżeństwie i wśród par przygotowujących się do małżeństwa, ale także jako drogi osobistego życia wewnętrznego oraz sposobu funkcjonowania w otaczającym nas świecie. Głównym celem Spotkań Małżeńskich jest pogłębianie więzi małżeńskiej, przez proponowanie małżonkom wzajemnej dialogu, jak również przez pełniejsze doświadczenie sakramentalnego wymiaru ich związku.

Katolickie Spotkania Małżeńskie (ang. Encounters of Married Couples)
są międzynarodowym prywatnym stowarzyszeniem wiernych, uznanym w dniu 15 sierpnia 2009 r.
Dekretem Papieskiej Rady do Spraw Świeckich

Więcej informacji o ruchu Spotkań Małżeńskich w Polsce znajdziecie na
www.spotkaniamalzenskie.pl

Ośrodek Spotkań Małżeńskich w Jaworznie

Poczynając od 1993 r z inicjatywy i zachęty księdza Józefa Guta, ówczesnego wikarego w parafii MB Nieustającej Pomocy w Jaworznie, pary małżeńskie z Jaworzna zaczęły uczestniczyć w weekendach organizowanych przez ośrodek krakowski Spotkań Małżeńskich. Wiosną 1995 r odbył się w parafii pierwszy cykl Wieczorów dla Zakochanych, w którym uczestniczyło blisko 30 par. Do chwili obecnej w Wieczorach dla Zakochanych oraz wyjazdowych Rekolekcjach dla Narzeczonych uczestniczyło łącznie ponad 570 par.

We wrześniu 1998 r z pomocą pary liderów z ośrodka krakowskiego odbył się pierwszy w diecezji „Weekend Małżeński”. Od tamtej pory w zorganizowanych przez nasz ośrodek rekolekcjach małżeńskich uczestniczyło ponad 200 małżeństw oraz 16 kapłanów i kleryków. Osoby duchowne uczestniczące w takich rekolekcjach pogłębiają swój dialog z Bogiem oraz pomiędzy sobą. Zdobywając doświadczenie dialogu księża mogą także wspomagać swoją posługą duszpasterstwo rodzin w ramach Spotkań Małżeńskich lub innych wspólnot.

Aktualnie nasz ośrodek tworzy 21 małżeństw oraz 6 kapłanów, pracujących w różnych parafiach diecezji. Zgodnie ze statutem od 2004 r działaniami ośrodka kieruje Zarząd złożony z 4 małżeństw.

Zapraszamy także Was – drodzy małżonkowie i narzeczeni – na spotkanie ze sobą i z Bogiem poprzez DIALOG